Adresa: Dukelská 33, 087 01 Giraltovce, Tel/Fax: 054 7322510, Mail: zssgiralt@szm.sk

Školský poriadok školy

 

Súkromná stredná odborná škola  G I R A L T O V C E

Preambula

V záujme naplnenia práva na vzdelanie škola zabezpečuje vnútorný chod školy, organizáciu života študentov a podmienky pre optimálne medziľudské vzťahy tak, aby čas strávený v škole bol maximálne efektívne využitý z hľadiska vzdelávania a aby bol aj časom príjemne stráveným rovnako žiakmi ako aj pedagogickými zamestnancami.

Školský poriadok školy vychádza z vyšších právnych noriem, týkajúcich sa stredných škôl na Slovensku. Východiskovým materiálom pre určenie práv a povinností žiaka je zákon NR SR č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon), Zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, Vyhláška Ministerstva školstva SR č.282/2009 Z.z. o stredných školách Metodický pokyn č. 21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl v Slovenskej republike.

Naša škola považuje Deklaráciu práv dieťaťa a Listinu základných práv a slobôd za nespochybniteľný základ vo vzťahu k žiakom, pedagogickým zamestnancom i ostatným zamestnancom školy.

 Žiak sa dobrovoľným rozhodnutím študovať v Súkromnej strednej  odbornej  škole v Giraltovciach zaväzuje riadne dochádzať do školy, riadiť sa zásadami všeľudskej morálky, humanizmu, demokracie, vlastenectva a plniť všetky povinnosti, ktoré pre neho vyplývajú zo všeobecne platných predpisov a Školského poriadku.

 

I.     Výkon práv a povinností žiakov, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov   s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami

 

1.  Práva žiakov

 

Žiaci majú právo:

 

1          Na výchovu v duchu porozumenia, mieru, znášanlivosti, rovnosti pohlavia priateľstva medzi všetkými národmi, etnickými, národnostnými a náboženskými skupinami ako rovnocenný partner vo vzťahu učiteľ – žiak. Vyžadovať, aby s ich osobnými údajmi bolo zaobchádzané v súlade s platnou legislatívou.

 

2          Na prednostnú ochranu a pomoc v nebezpečných situáciách.

 

3          V primeranom čase, priestore a primeraným spôsobom vyjadriť svoj názor na čokoľvek.

 

4          Sťažovať sa riaditeľovi školy, ak sa nazdávajú, že pokyn alebo príkaz pedagogického alebo iného povereného pracovníka školy je v rozpore so Školským poriadkom alebo inými právnymi normami, obhajovať svoje práva aj prostredníctvom Žiackej rady.

 

5          Mať prístup k informačným zdrojom školy ako sú internet, školská knižnica, zbierky učebných pomôcok a ostatné materiály, zamerané na podporu výchovy a vzdelávania.

 

6          Klásť na vyučovacej hodine otázky k preberanej téme a dostať na ne odpoveď.

 

7          Na komunikáciu s nadriadeným v duchu zásad humanity a demokracie.

 

8          Na individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom právoplatnými zákonmi.

 

9          Na omyl (možnosť opraviť sa pri nesprávnej odpovedi pri skúšaní).

 

10      Na čo najobjektívnejšie hodnotenie.

 

11      Poznať kritéria hodnotenia, klasifikácie vedomosti a zručnosti vo všetkých predmetoch.

 

12      Na bezprostredné oznámenie známky z ústnej odpovede a na zdôvodnenie klasifikácie pri písomných previerkach v čo najkratšom čase.

 

13      Byť klasifikovaní iba za svoje vedomosti a zručnosti.

 

14      Na ohľaduplné a taktné zaobchádzanie zo strany učiteľov a spolužiakov.

 

15       Zapojiť sa podľa svojho záujmu a schopností do niektorej z foriem mimoškolskej činnosti organizovanej školou, resp. súťaží a olympiád organizovanými nadriadenými orgánmi. Účasť v týchto aktivitách je považovaná za integrálnu súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu. Množstvo týchto aktivít môže byť obmedzené v prípade porušenia predpisov BOZP pre túto činnosť.

 

16      Zvoliť si náplň prestávky, pokiaľ zachovávajú pravidlá bezpečnosti a nerušia ostatných.

 

17      Vybrať si voliteľné a nepovinné predmety z učebného plánu príslušného študijného a učebného odboru podľa podmienok školy.

 

18      Zapojiť sa do niektorej z foriem záujmovej činnosti.

 

19      Požiadať o komisionálne preskúšanie (neplnoletí žiaci prostredníctvom zákonného zástupcu) a byť komisionálne skúšaní (§ 57 školského zákona)

 

20      Podať sťažnosť riaditeľovi školy, ak sa domnievajú, že pokyn alebo príkaz pedagogického alebo iného povereného zamestnanca školy je v rozpore so školským poriadkom alebo inými právnymi normami.

 

21      Ospravedlniť svoju neprítomnosť na vyučovanie kvôli dlhšej neprítomnosti na vyučovaní na začiatku vyučovacej hodiny s uvedením dôvodu.

 

22      Byť informovaní o službách Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, o úlohe výchovného poradcu, koordinátora drogovej prevencie a ďalších poradných orgánov zriadených v škole. Využiť pomoc výchovného poradcu so zárukou diskrétnosti.

 

23      Organizovať akcie pre svojich spolužiakov, ak predložia písomný návrh na organizačné zabezpečenie akcie. Návrh musí obsahovať názov akcie, náplň, program, služby, personálnu zodpovednosť a pedagogický dozor. Akcie možno organizovať po odsúhlasení návrhu riaditeľom školy.

 

24      Byť volení do Žiackej rady a aktívne sa podieľať na jej činnosti.

 

25      Voliť zástupcu žiakov do Rady školy.

 

26      Žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami majú právo byť hodnotení a klasifikovaní so zohľadnením ich postihnutia. Týka sa to všetkých vyučovacích predmetov, v ktorých sa prejavuje postihnutie žiaka.

 

27      V odôvodnených prípadoch má žiak právo na vzdelávanie podľa individuálneho učebného plánu.

 

2.  Povinnosti žiakov

 

Žiaci sú povinní:

 

 1.      Pravidelne chodiť do školy, osvojovať si vedomosti a zručnosti a získavať návyky poskytované školou, pripravovať sa na tvorivú prácu a odbornú činnosť vo zvolenom povolaní, na ďalšie štúdium a na život v spoločnosti.

 

2.      Prichádzať na vyučovanie včas, najneskôr 15 minút pred začiatkom vyučovania. V odôvodnených prípadoch /autobusové spojenie/ nahlási žiak neskorší príchod triednemu učiteľovi. Oneskorený príchod na vyučovanie sa klasifikuje ako priestupok, za ktorý vyvodí triedny učiteľ príslušné dôsledky.

3.      Osvojovať si zásady vlastenectva, humanity, demokracie a správať sa podľa nich.

 

4.      Byť disciplínovaní, slušní, plniť pokyny pedagogických a ďalších poverených zamestnancov školy, prechovávať úctu k svojim predstaveným a starším osobám a pri stretnutí ich zdraviť. Pri komunikácii so zamestnancami školy používať oslovenie pán / pani a akademický titul, prípadne pracovné zaradenie. Pri vstupe pedagogického zamestnanca alebo inej povolanej osoby do triedy, tiež pri jej odchode z triedy, zdravia žiaci povstaním.

 

5.      Správať sa v škole i mimo nej tak, aby robili česť škole i sebe.

 

6.      Správať sa slušne a priateľsky ku spolužiakom a kultúrne sa vyjadrovať.

 

7.      Počas vyučovania alebo školou organizovaného podujatia plniť pokyny vyučujúceho alebo dozor konajúceho pedagogického zamestnanca, správať sa disciplninovane, žiadnym spôsobom nerušiť priebeh vyučovania alebo podujatia.

 

8.      Presne dodržiavať vyučovaciu dobu a čas prestávok.

 

9.      Vstupovať do odborných učební, telocvične a posilňovne len v prítomnosti vyučujúceho a dodržiavať vnútorný prevádzkový poriadok týchto učební.

 

10. Prichádzať do školy vhodne, čisto oblečení a upravení, bez extrémnych, vyzývavých a rušivo pôsobiacich súčastí a doplnkov odevu.

 

10. Pri príchode do školy si riadne očistiť obuť a prezuť sa v šatni. Topánky a vrchný odev odložiť na vyhradené miesto v pridelenej skrinke a dbať na dodržiavanie poriadku v šatni. Na prezúvanie používať bezpečné, ľahké, umývateľné a podlahu neznečisťujúce prezuvky. Ako prezuvky nemožno používať športovú obuv.

 

11. Prinášať na vyučovanie učebnice a pomôcky podľa rozvrhu hodín a podľa pokynov vyučujúcich.

 

12. Aktívne sa zúčastňovať práce na vyučovacej hodine.

 

13. Dodržiavať zasadací poriadok. V odôvodnených prípadoch môže triedny učiteľ, prípadne vyučujúci zmeniť zasadací poriadok.

 

14. Chrániť vlastné zdravie i zdravie iných, dbať o čistotu a poriadok v učebniach i ostatných priestoroch školy a jej okolí.

 

15. Chrániť školské zariadenie pred poškodením, šetrne a hospodárne zaobchádzať so zverenými učebnicami a pomôckami. Žiak, prípadne jeho zákonný zástupca, je podľa ustanovenia Občianskeho zákonníka povinný nahradiť škody spôsobené na inventári a zariadení školy.

 

16. Počas vyučovania, vrátane prestávok a voľných hodín zdržiavať sa v areáli školy.

 

17. Dodržiavať zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a protipožiarne opatrenia.

 

18. Ak sa neplnoletý žiak nemôže zúčastniť vyučovania z dôvodov vopred známych, požiada rodič, prípadne zákonný zástupca žiaka, aspoň jeden deň pred neprítomnosťou žiaka na vyučovaní písomne v Prehľade o neprítomnosti na vyučovaní alebo telefonicky na 1 vyučovaciu hodinu príslušného vyučujúceho s vedomím triedneho učiteľa, na jeden deň triedneho učiteľa o uvoľnenie z vyučovania. Ak je predpokladaná neprítomnosť žiaka dlhšia, je zákonný zástupca povinný požiadať o uvoľnenie písomne riaditeľa školy. Pokiaľ vyučujúci, triedny učiteľ alebo riaditeľ školy nedajú súhlas na uvoľnenie žiaka, bude sa prípadná neúčasť na vyučovaní posudzovať ako závažné porušenie školského poriadku.Neprítomnosť žiaka na praktickom vyučovaní ( OV ) je rodič, príp. zákonný zástupca povinný oznámiť aj zástupcovi pre PV, prípadne MOV. Ak je žiak ubytovaný v školskom internáte, treba neprítomnosť oznámiť aj vychovávateľke.

 

19. Ak sa neplnoletý žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní je jeho rodič, príp. zákonný zástupca povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach.

 

20.Neprítomnosť žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce dni, ospravedlňuje jeho rodič, príp. zákonný zástupca. Vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží žiak, jeho rodič, príp. zákonný zástupca potvrdenie od lekára.

           

21.Triedny učiteľ ospravedlní neprítomnosť žiaka na vyučovaní len na základe ospravedlnenia zapísaného v Prehľade o neprítomnosti na vyučovaní, podpísaného lekárom alebo rodičom, príp. zákonným zástupcom. Ospravedlnenie neprítomnosti je žiak povinný predložiť triednemu učiteľovi v deň nástupu na vyučovanie po predchádzajúcej neprítomnosti, najneskôr do 3.dňa.

 

22.V prípade opakovaných krátkodobých absencií žiaka na vyučovaní pozve triedny učiteľ rodiča, príp. zákonného zástupcu žiaka na pohovor a dohodnú opatrenia na zamedzenie opakujúcej sa neprítomnosti žiaka na vyučovaní.

 

23.Návštevy lekára s dohodnutým termínom a vybavovanie rôznych záležitostí má žiak realizovať pred a po vyučovaní.

 

24.Falšovanie ospravedlnení je neprípustné. V prípade, že sa žiak dopustí falšovania, bude sa postupovať podľa klasifikačného poriadku.

 

25. Ak žiak, ktorý plní povinnú školskú dochádzku, má neospravedlnenú neúčasť na vyučovaní v kalendárnom mesiaci viac ako 15 vyučovacích hodín, považuje sa to za zanedbávanie povinnej školskej dochádzky. Škola oznámi túto skutočnosť podľa ustanovenia § 3 ods. 14 zákona SNR č. 542/1990 Zb. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve v znení neskorších predpisov obci, v ktorej má rodič dieťaťa trvalý pobyt. Toto oznámenie škola zašle najneskôr do troch pracovných dní po skončení kalendárneho mesiaca. Kópiu tohto oznámenia zašle škola aj okresnému úradu, odboru sociálnych vecí podľa miesta trvalého pobytu rodiča.  

 

26.Ak ochorie žiak alebo osoba žijúca so žiakom v spoločnej domácnosti na nákazlivú chorobu, je rodič, príp. zákonný zástupca žiaka povinný oznámiť túto skutočnosť písomne riaditeľovi školy. Taký žiak sa môže zúčastniť vyučovania len so súhlasom príslušného lekára.

 

27.Plnoletý žiak sa ospravedlňuje sám spôsobom uvedeným v bodoch 19 – 24.

 

28.V prípade dlhších alebo opakovaných kratších absencií žiaka na vyučovaní naštuduje žiak preberané témy individuálne a s vyučujúcim dohodne spôsob prípravy a vykonanie skúšky.

 

29.Riaditeľ školy môže uvoľniť žiaka z vyučovania v predmete, ktorý si vyžaduje telesné úkony, na základe vyjadrenia príslušného lekára. Žiak so zmenenou pracovnou schopnosťou bude uvoľnený na základe vyjadrenia posudkového lekára. Vyjadrenie lekára spolu s písomnou žiadosťou predkladá rodič, príp. zákonný zástupca žiaka riaditeľovi školy prostredníctvom triedneho učiteľa spravidla do 10.9. Žiak oslobodený od telesnej výchovy sa nemusí zúčastňovať na vyučovaní telesnej výchovy, pokiaľ je táto v rozvrhu prvou alebo poslednou vyučovacou hodinou príslušného dňa. Ak je hodina telesnej výchovy inak časovo zaradená, zdržiava sa žiak na mieste, kde je hodina telesnej výchovy.

 

30.Ihneď oznámiť príslušnému vyučujúcemu, prípadne dozor konajúcemu pedagógovi každý, aj drobný úraz alebo zdravotnú indispozíciu. Príslušný pedagóg je povinný zabezpečiť ošetrenie, úraz ohlásiť bezpečnostnému technikovi. V prípade nutnosti ošetrenia mimo školy je pedagóg povinný zabezpečiť zdravotnú pomoc, prípadne určiť doprovod žiaka na ošetrenie a oznámiť udalosť rodičom žiaka. Oznamovacia povinnosť bezpečnostnému technikovi sa týka všetkých okolností. Ktoré môžu ohroziť zdravie, bezpečnosť, majetok jednotlivca, prípadne školy.

 

31.Plniť funkciu týždenníka podľa pokynov triedneho učiteľa.

 

32.Úradné a neodkladné záležitosti na sekretariáte školy vybavovať prostredníctvom triedneho učiteľa.

 

3.      Žiaci majú zakázané:

 

1.      Propagovať alebo šíriť násilie, rasizmus a iné druhy intolerancie a xenofóbie.

 

2.      Šikanovať, týrať fyzicky alebo psychicky spolužiakov alebo ich vystavovať inému druhu násilia. V prípade porušenia zákazu v závislosti od stupňa šikanovania nasleduje:

·        pohovor agresora s triednym učiteľom, výchovným poradcom a riaditeľom školy, predvolanie rodičov, pokarhanie triednym učiteľom

·        znížená známka zo správania na 2.stupeň, predvolanie rodičov, pohovor s riaditeľom školy, pokarhanie riaditeľom školy

·        znížená známka zo správania na 3.stupeň, predvolanie rodičov, pohovor s riaditeľom školy, návrh na podmienečné vylúčenie zo školy

·        znížená známka zo správania na 4.stupeň, predvolanie rodičov, prerokovanie návrhu na vylúčenie zo školy na zasadnutí pedagogickej rady, vylúčenie zo štúdia

V prípade hrubého násilia bude škola spolupracovať s políciou. V každej fáze riešenia problému je možné požiadať o psychologické vyšetrenie.

 

3.      Opustiť budovu školy počas vyučovania, vrátane prestávok. V lete sa môžu zdržiavať na školskom dvore, nesmú však opustiť areál školy. Areál školy môžu opustiť cez obedňajšiu prestávku iba žiaci stravujúci sa v školskej jedálni, pričom sú povinní dodržiavať všetky bezpečnostné predpisy, s ktorými boli oboznámení na začiatku školského roka.

 

4.      Nosiť do školy väčšie sumy peňazí, cenné predmety, nákladné odevy a obuv ( v cene presahujúcej možnú základnú poistnú sumu), zbrane a iné bezpečnosť a zdravie ohrozujúce predmety, živé zvieratá a predmety rušiace a rozptyľujúce pozornosť žiakov a učiteľov.

 

5.      Obstarávať si veci nedovoleným spôsobom v budove školy i mimo nej.

 

6.      Vulgárne sa vyjadrovať v škole i mimo nej.

 

7.      Súkromné návštevy v škole v čase vyučovania a prestávok. V odôvodnených prípadoch sa návšteva ohlási službe na vrátnici a zotrvá tam až do príchodu žiaka.

 

8.      Vyrušovať na vyučovaní a zaoberať sa činnosťami, ktoré nesúvisia s vyučovaním.

 

9.      Našepkávať pri skúšaní, odpisovať pri písomných skúškach alebo používať nedovolené pomôcky a informačné pramene.

 

10. Vykláňať sa z okien, vysedávať na oknách, krytoch radiátorov, schodištiach a podlahách.

 

11. Používať počas teoretického i praktického vyučovania mobilný telefón, s výnimkou obedňajšej prestávky. Žiaci tiež majú zakázané používať mobilný telefón ako náhradu kalkulačky.

 

12. Manipulovať s vecami zabezpečujúcimi ochranu budovy a majetok školy.

 

13. Fajčiť v priestoroch školy, odborného výcviku, školského internátu a na akciách usporiadaných školou bez ohľadu na vek a súhlas rodičov. V prípade porušenia zákazu postupne nasleduje:

·        napomenutie triednym učiteľom, oznam rodičom

·        pokarhanie triednym učiteľom, pohovor u výchovného poradcu, oznam rodičom

·        pohovor u riaditeľa školy, oznam rodičom

·        pokarhanie riaditeľom školy, predvolanie rodičov

·        znížená známka zo správania na 2.stupeň, oznam rodičom

·        pohovor s rodičmi u riaditeľa školy

·        znížená známka zo správania na 3.stupeň, podmienečné vylúčenie zo školy, oznam rodičom

·        vylúčenie zo školy

V každej fáze problému je možné požiadať o psychologické vyšetrenie.

 

14. V priestoroch školy, odborného výcviku, školského internátu a na akciách organizovaných školou konzumovať alkoholické nápoje, vrátane piva. V prípade porušenia zákazu nasleduje:

·        pohovor s triednym učiteľom, oznámenie na pedagogickej rade, pokarhanie riaditeľom školy, oznam rodičom

·        znížená známka zo správania na 2.stupeň, prvé predvolanie rodičov, pohovor u riaditeľa školy

·        znížená známka zo správania na 3.stupeň, druhé predvolanie rodičov, pohovor u riaditeľa školy, návrh na podmienečné vylúčenie zo školy

·        prerokovanie vylúčenia na zasadnutí pedagogickej rady, tretie predvolanie rodičov, pohovor u riaditeľa školy, vylúčenie zo školy

V každej fáze problému je možné požiadať o psychologické vyšetrenie.

 

15. Prechovávať, užívať, predávať i poskytovať nelegálne drogy ako aj ich vyrábať. V prípade porušenia zákazu nasleduje:

·        Pohovor s triednym učiteľom, výchovným poradcom a riaditeľom školy, predvolanie rodičov na pohovor, návrh na psychologické vyšetrenie

·        Psychologické vyšetrenie, prípadné psychiatrické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia prítomnosti drogy v organizme

·        Ak ide o závislosť na droge, odporučiť do starostlivosti protidrogového oddelenia psychiatrie. Po liečení dať možnosť doštudovať.

·        V prípade, že nejde o závislosť a u žiaka ide o prvý prípad porušenia nariadenia, bude žiakovi udelené pokarhanie riaditeľom školy so zníženou známkou zo správania o jeden stupeň a bude mu venovaná zvýšená pozornosť a kontrola.

·        Pri opakovanom výskyte drogy u študenta aplikovať postup od začiatku, postupovať podľa školského poriadku až po vylúčenie zo školy.

·        Pri podozrení na dílerstvo kontaktovať políciu.

 

II.            Práva a povinnosti zákonných zástupcov alebo zástupcu  zariadenia

 

1.     Zákonný zástupca žiaka alebo zástupca zariadenia má právo

 

a)     žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole alebo v školskom zariadení  

poskytovali deťom a žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona

 

b)     oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom

 

c)      byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa

 

d)     na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa

 

e)     zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy alebo školského zariadenia

 

f)        vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy alebo školského zariadenia prostredníctvom orgánov školskej samosprávy,

 

g)     byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy

 

2.     Zákonný zástupca žiaka alebo zástupca zariadenia je povinný

 

a)     vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností

 

b)     dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom

 

c)     dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby

 

d)     informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania

 

e)     nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil

 

f)       dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom

 

g)     dodržiavať pravidlá ospravedlnenia neprítomnosti žiaka v škole a na školských akciách, ktoré sú uvedené v tomto Školskom poriadku.

 

 

3.     Prevádzka a vnútorný režim školy

 

1.     Organizácia vyučovacieho dňa

 

Vyučovací proces sa riadi platným rozvrhom hodín, ktorý schválil riaditeľ školy. Denné vyučovanie sa začína o 7,50 hod. prvou vyučovacou hodinou, výnimočne z organizačných dôvodov nultou hodinou. Začiatok a koniec vyučovacích hodín ohraničuje zvonenie a to nasledovne :

 

0. hodina:   7.00  -   7.45         5. hodina :   11.30 - 12.15

1. hodina:   7.50  -   8.35         6. hodina :   12.55 - 13.40   

2. hodina:   8.40  -   9.25         7. hodina :   13.45 - 14.30

3. hodina:   9.35  - 10.20         8. hodina :   14.35 - 15.20

4. hodina: 10.40  - 11.25  

           

Obedňajšia prestávka je medzi 5. a 6. vyučovacou hodinou a trvá 40 minút.

 

Určený rozvrh sú povinní rešpektovať žiaci, pedagogickí aj nepedagogickí zamestnanci školy.

 

Keďže vyučovací proces je organizovaný aj v odborných učebniach, v športovej hale a časť vyučovacích hodín je delená, žiaci využívajú na presun čas prestávky.

 

Systém dozoru na chodbách školy a v školskej jedálni stanovuje samostatný rozpis.

 

Žiaci majú pridelené skrinky na odkladanie obuvi a vrchného odevu, ktoré si tam odkladajú po príchode do školy. Kľúče od skriniek majú samotní žiaci, ktorí sú povinní skrinky uzamkýnať. V prípade odcudzenia vecí zo skrinky poisťovňa uhradí škodu (ak je žiak poistený) len vtedy, ak bola skrinka riadne uzamknutá.

 

Prestávky odporúčame využiť na aktívny oddych alebo na prípravu na ďalšiu vyučovaciu hodinu. Počas nich sa žiaci môžu zdržiavať na chodbách alebo vo vestibule. Nesmú opustiť školu bez súhlasu triedneho učiteľa alebo pedagogického dozoru.

 

Všetky požiadavky voči vedeniu školy (rôzne potvrdenia, žiadosti a pod.) vybavujú žiaci prostredníctvom triedneho učiteľa u administratívnej pracovníčky sekretariátu riaditeľa školy.

 

 

4.   Klasifikačný poriadok

 

 

1.    V jednotlivých vyučovacích predmetoch sú žiaci klasifikovaní týmito stupňami: 1 – výborný, 2 – chválitebný, 3 – dobrý, 4 – dostatočný, 5 – nedostatočný.

 

2.     Správanie žiaka sa klasifikuje týmito stupňami: 1 – veľmi dobré, 2 – uspokojivé, 3 – menej uspokojivé, 4 – neuspokojivé.

 

 

Zníženie známky na druhý stupeň:

Ř    za 1 závažnejší priestupok (podvádzanie, falšovanie dokladu a podpisu a pod.).

Ř    za 8 – 16 neospravedlnených hodín.

Ř     za opakované porušenie zákazu fajčenia v priestoroch školy, na pracoviskách OV, v školskom internáte a akciách organizovaných školou.

Ř     za opätovné porušenie zákazu konzumovania alkoholu vrátane piva v priestoroch školy, na pracoviskách OV, v školskom internáte a akciách organizovaných školou.

Ř     za usvedčenie z krádeže voči spolužiakom, inventára školy a pracoviska OV, školského internátu a priestorov, v ktorých sa organizuje školská akcia.

 

Zníženie známky na tretí stupeň:

Ř     za opakujúce sa vážnejšie priestupky.

Ř     za 17 – 32 neospravedlnených hodín.

Ř     za opakované porušenie zákazu fajčenia v priestoroch školy, na pracoviskách OV, v školskom internáte a akciách usporiadaných školou po predchádzajúcom znížení známky o jeden stupeň.

 

Zníženie známky na štvrtý stupeň:

Ř      za opakované usvedčenie z krádeže

Ř      za viac ako 30 neospravedlnených hodín

Ř      za fyzické napadnutie, úmyselné ublíženie na zdraví, šikanovanie, vydieranie, vandalizmus

Ř      za evidentné používanie, nosenie a prechovávanie omamných psychotronických látok a drog a sprostredkovanie týchto látok v škole

Ř      za telefonovanie do školy, na pracoviská OV a školského internátu s vyhrážaním sa o uložení nástražných a výbušných systémov.

 

3.      Predmetom hodnotenia a klasifikácie je úroveň dosiahnutých vedomostí, zručností a schopností žiaka podľa platných učebných osnov a vzdelávacích štandardov. Na hodnotenie a klasifikáciu preukázaného výkonu žiaka v príslušnom vyučovacom predmete nemá mať vplyv správanie sa žiaka.

 

4.      Ak nemožno žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v prvom polroku, žiak sa za prvý polrok neklasifikuje, riaditeľ školy určí na jeho vyskúšanie a klasifikovanie náhradný termín, a to spravidla tak, aby sa klasifikácia mohla uskutočniť najneskôr do dvoch mesiacov po skončení prvého polroka.

 

5.      Ak nemožno žiaka vyskúšať a klasifikovať v riadnom termíne v druhom polroku, žiak je skúšaný aj klasifikovaný za toto obdobie spravidla v poslednom týždni augusta a v dňoch určených riaditeľom školy.

 

6.       Ak žiak v priebehu klasifikačného obdobia vymešká z niektorého predmetu viac ako 30% vyučovacích hodín, môže riaditeľ školy nariadiť na základe § 57 Zákona 245/2008 ods. 1 písmeno d komisionálnu skúšku z daného predmetu.

 

7.        Žiak, ktorý má na konci druhého polroka prospech nedostatočný najviac z dvoch povinných vyučovacích predmetov, môže na základe rozhodnutia riaditeľa školy vykonať z týchto predmetov opravnú skúšku.

 

8.        Termín opravných skúšok určí riaditeľ školy tak, aby sa opravné skúšky vykonali najneskôr do 31. augusta. Žiakovi, ktorý zo závažných dôvodov nemôže prísť vykonať opravnú skúšku v určenom termíne, možno povoliť vykonanie opravnej skúšky najneskôr do 15. septembra, vo výnimočnom prípade do konca septembra.

 

9.        Žiak, ktorý bez závažných dôvodov nepríde na opravnú skúšku, sa klasifikuje z vyučovacieho predmetu, z ktorého mal vykonať opravnú skúšku, stupňom prospechu nedostatočný.

 

10.     Ak žiak alebo zákonný zástupca žiaka má pochybnosti o správnosti klasifikácie na konci prvého a druhého polroka, môže do troch pracovných dní odo dňa vydania vysvedčenia požiadať riaditeľa školy o vykonanie komisionálnej skúšky. Preskúšať žiaka nemožno, ak bol v klasifikačnom období z tohto vyučovacieho predmetu hodnotený na základe komisionálnej skúšky.

 

11.     Ak sa žiak úmyselne vyhýba prítomnosti na vyučovacích hodinách niektorého vyučovacieho predmetu hlavne v čase ohlásených alebo povinných písomných skúšok, skúšania z viacerých tematických celkov a pod., učiteľ vyskúša žiaka z príslušného učiva v náhradnom termíne.

 

12.     Ak  žiak súvislo zo závažných dôvodov vymešká 5 a viac vyučovacích hodín z niektorého vyučovacieho predmetu, preskúšanie z učiva prebraného počas jeho neprítomnosti zabezpečí vyučujúci vo vlastnej kompetencii na vyučovacej hodine.

 

13.     Ak sa výrazne zhorší prospech alebo správanie sa žiaka, riaditeľ písomne informuje zákonného zástupcu žiaka alebo zástupcu zariadenia.

 

14.     Neplnenie povinností a nedodržiavanie zákazov uvedených v Školskom poriadku školy sa klasifikuje ako priestupok, ktorý je triednym učiteľom riešený a evidovaný v pedagogickom zázname žiaka.

 

15.      Triedny učiteľ vedie záznamy o spôsoboch riešenia priestupkov žiakov ( vrátane záznamu z pohovoru so žiakom a rodičom ) a včas o nich informuje zainteresovaných ( riaditeľa školy, výchovného poradcu, vyučujúcich, rodičov ). Podľa závažnosti navrhuje výchovné opatrenia na posilnenie disciplíny.

 

16.       Za vzorné správanie, za vzorné plnenie povinnosti alebo za statočný čin možno žiakovi udeliť pochvalu alebo iné ocenenie.

 

a) pochvala triednym učiteľom

·      za výborný prospech ( celkový prospech prospel s vyznamenaním )

·      za vzornú dochádzku ( do 20 vymeškaných hodín za klasifikačné obdobie )

·      za vzornú reprezentáciu triedy a školy na miestnej úrovni

·      na návrh triedneho učiteľa, vyučujúceho alebo majsterky OV za mimoriadny výkon alebo aktivitu

 

b)  pochvala riaditeľom školy

·       za výborný prospech ( celkový prospech na konci školského roka prospel s vyznamenaním )

·       za vzornú dochádzku ( do 20 vyučovacích hodín v rámci ročníka )

·       za vzornú reprezentáciu školy ( úspešné umiestnenie v okresných, regionálnych a vyšších kolách súťaží )

·       za výnimočný výkon pri záchrane života alebo majetku v ohrození

 

Pochvaly sa evidujú v osobnom liste žiaka a v triednom katalógu takto:

„ V zmysle § 58, ods.1 Zákona 245/2008 Zb. udelená pochvala triednym učiteľom / riaditeľom školy za ............................ v ( obdobie).

 

                                V Giraltovciach ..................                                     triedny učiteľ: ( podpis )

 

Udelenie pochvaly oznámi triedny učiteľ písomne rodičom žiaka.

 

17.    Ak sa žiak previní proti školskému poriadku, možno mu uložiť napomenutie alebo pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie od riaditeľa školy, podmienečné vylúčenie alebo vylúčenie zo školy.

 

a)    napomenutie od triedneho učiteľa

·           za jednorazové porušenie školského poriadku : - neskorý príchod na vyučovanie - nevhodná úprava zovňajšku -neprezúvanie sa v priestoroch školy - nesplnenie povinností týždenníkov - neúmyselné nevhodné správanie voči učiteľom a zamestnancov školy – svojvoľné vzdialenie sa z areálu školy počas vyučovania a prestávok - iné menej závažné priestupky podľa posúdenia triednym učiteľom, vyučujúcim alebo žiackym kolektívom

·           za 1 neospravedlnenú hodinu

·           za úmyselné narúšanie vyučovacej hodiny

 

b)    pokarhanie od triedneho učiteľa           

·           za jeden závažnejší priestupok ( podvádzanie, falšovanie dokladu a podpisu a pod )

·           za opakujúce sa menšie priestupky po napomenutí

·           za opakované úmyselné narúšanie vyučovacej hodiny

·           za 2 – 8 neospravedlnených hodín

 

c)  pokarhanie od riaditeľa školy

·            za opakujúce sa vážnejšie priestupky

·            za viac ako 8 neospravedlnených hodín

·            za usvedčenie z krádeže voči spolužiakom, inventára školy a pracoviska OV, školského internátu a z priestorov, v ktorých sa organizuje školská akcia

 

d)    podmienečné vylúčenie zo školy

·            za opakované usvedčenie z krádeže

·            za opakované úmyselné poškodzovanie inventára školy

·            za viac ako 50 neospravedlnených hodín

·            na skúšobnú dobu 2 mesiace za 2 – 8 neospravedlnených vyučovacích hodín u žiakov nadstavbového štúdia

·            na skúšobnú dobu do konca klasifikačného obdobia za 9 – 16 neospravedlnených vyučovacích hodín u všetkých žiakov, ktorí splnili povinnú školskú dochádzku

·            na skúšobnú dobu do konca školského roka za viac ako 16 vyučovacích hodín u všetkých žiakov, ktorí splnili povinnú školskú dochádzku

·            Opakovaná bezdôvodná absencia v škole a neospravedlňované vyučovacie  hodiny môžu byť klasifikované ako nezáujem o štúdium a môžu byť podnetom pre riešenie vylúčenia zo štúdia, nakoľko porušuje zákon NR SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní /školský zákon/ § 144 ods. 4 písmeno e/.

·            V jednotlivých prípadoch pri vážnej pripomienke triedneho učiteľa alebo iného pedagogického zamestnanca možno výchovné opatrenie po prerokovaní v pedagogickej rade prehodnotiť.

·            za opakované prinášanie alebo konzumovanie alkoholu a škodlivých látok do školy, na odborný výcvik, do školského internátu alebo na akcie organizované školou

·            za fyzické napadnutie, úmyselné ublíženie na zdraví, šikanovanie, vydieranie, vandalizmus

 

e)    vylúčenie zo školy

·            za porušenie podmienok stanovených pri podmienečnom vylúčení zo školy

·            za evidentné použitie, nosenie a prechovávanie omamných psychotropných látok a drog a sprostredkovanie týchto látok v škole

·            za telefonovanie do školy a na pracoviská OV s vyhrážaním sa o uložení nástražných a výbušných systémov

 

 

Tieto opatrenia sa evidujú v osobnom liste žiaka a v triednom katalógu takto:

 

„ V zmysle § 58, ods.1 Zákona 245/2008 Zb. udelené  ......................za................... ............................ v ( obdobie).

 

                                       V Giraltovciach ..................                                     triedny učiteľ: ( podpis )

 

Udelenie výchovného opatrenia oznámi triedny učiteľ preukázateľným spôsobom rodičom žiaka. Môže sa realizovať napríklad

·           počas pravidelného rodičovského združenia pri individuálnom pohovore (rodič podpisom potvrdí, že bol informovaný)

·           elektronickou formou, ak rodič odpíše na e-mail

·           písomné oznámenie rodičom, ktoré sa doručí prostredníctvom žiaka (vyžaduje sa, aby rodič svojím podpisom potvrdil prijatie oznámenia a doručil ho do školy)

·           a pod.

 

V závažnejších prípadoch a pri nekomunikácii zo strany rodičov realizovať preukázateľný spôsob písomne doručenkou do vlastných rúk.

 

 

18.     Všetky uvedené výchovné opatrenia môžu byť uložené do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o previnení žiaka dozvedel príslušný pedagóg, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď sa žiak previnenia dopustil.

 

19.     V rozhodnutí o podmienečnom vylúčení zo školy určí riaditeľ školy skúšobnú dobu a to najdlhšie na jeden rok. Ak sa podmienečne vylúčený žiak v tejto lehote osvedčil, upustí sa od vylúčenia. Ak sa žiak v tejto lehote dopustil ďalšieho závažného alebo päť menej závažných priestupkov, riaditeľ školy žiaka vylúči zo školy.

 

20.     Komisionálne skúšky

 

1.         Žiak sa klasifikuje podľa výsledkov komisionálnej skúšky

a)    ak vykonáva rozdielovú skúšku

b)    ak je skúšaný v náhradnom termíne

c)     ak žiak alebo jeho zákonný zástupca požiada o preskúšanie žiaka

d)     ak sa preskúšanie koná na podnet riaditeľa školy

e)     ak vykonáva opravné skúšky

f)        v štúdiu podľa individuálneho učebného plánu

g)      v prípade oslobodenia žiaka od povinnosti dochádzať do školy

h)      v štúdiu jednotlivých vyučovacích predmetov

i)        pri plnení osobitného spôsobu školskej dochádzky

 

2.           Ak žiak alebo jeho zákonný zástupca má pochybnosti o správnosti klasifikácie na konci prvého a druhého polroka, môže do troch pracovných dní odo dňa vydania  vysvedčenia požiadať riaditeľa školy o vykonanie komisionálnej skúšky. Preskúšať žiaka nemožno, ak bol v klasifikačnom období z tohto vyučovacieho predmetu hodnotený na základe komisionálnej skúšky.

 

3.          Výsledok každej komisionálnej skúšky je pre klasifikáciu žiaka konečný.

 

 5.     Podmienky pre zaistenie bezpečnosti a ochrany žiakov, ich ochrana pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím

 

1.         Škola je pri výchove a vzdelávaní, pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaním a pri poskytovaní služieb povinná:

 

a)      prihliadať na základné fyziologické potreby žiakov

b)      vytvárať podmienky na zdravý vývin žiakov a na predchádzanie sociálno-patologickým javom

c)       zaistiť bezpečnosť a ochranu zdravia žiakov

d)      poskytnúť nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov

e)      viesť evidenciu školských úrazov detí a žiakov, ku ktorým prišlo počas výchovno-vzdelávacieho procesu a pri činnostiach organizovaných školou; pri vzniku školského úrazu vyhotoviť záznam o školskom úraze

 

2.          Povinnosť ochrany zdravia:

 

a)       Žiak má povinnosť chrániť vlastné zdravie a zdravie iných osôb.

b)       Žiak je povinný ihneď oznámiť príslušnému vyučujúcemu alebo dozor konajúcemu učiteľovi každý, aj drobný úraz alebo zdravotnú indispozíciu.

c)        Príslušný pedagóg alebo pedagogický dozor je povinný zabezpečiť ošetrenie, úraz ohlásiť bezpečnostnému technikovi.

d)       V prípade nutnosti ošetrenia mimo školy je pedagóg povinný zabezpečiť zdravotnú pomoc, prípadne určiť doprovod žiaka na ošetrenie a oznámiť udalosť rodičom žiaka.

e)       Oznamovacia povinnosť sa týka všetkých okolností, ktoré môžu ohroziť zdravie, bezpečnosť, majetok jednotlivca, prípadne školy

 

3.          Žiakom, zákonným zástupcom a návštevníkom školy sa zakazuje :

 

a)       V budove školy, v areáli školy (žiakom aj na prístupových komunikáciách) fajčiť, používať alkoholické nápoje a akékoľvek drogy či návykové látky alebo ich distribuovať medzi žiakmi. Žiaci, ktorí by do školy nosili drogy či návykové látky alebo ich užívali, sa vystavujú riziku postihu podľa platných zákonov.

b)       Prinášať do školy alebo na akcie organizované školou veci ohrozujúce život a zdravie,  najmä cigarety, drogy, alkoholické  nápoje a iné zdraviu škodlivé návykové látky.

c)        Prichádzať do školy a zdržiavať sa v škole pod vplyvom alkoholu a omamných látok, včítane liekov znižujúcich bdelosť a pozornosť.

d)       Narušovať vyučovací proces a prevádzku školy, (poškodzovať budovu a zariadenie, odcudzovať osobné veci  žiakov a zamestnancov).

e)       Porušovať prevádzkový poriadok odborných učební. 

f)         Žiak nesmie žiadnym spôsobom zneužiť výpočtovú techniku a napojenie na internet na škodu školy (finančná alebo morálna škoda). Prípadné zneužitie je možné riešiť v spolupráci s políciou.

g)       Žiak nesmie počas vyučovania používať akúkoľvek záznamovú technológiu, s výnimkou žiakov, ktorým toto umožní na požiadanie riaditeľ školy (integrácia žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami).

h)        V priestoroch školy na počítačoch sťahovať z internetu materiály ohrozujúce mravnosť a tieto materiály šíriť v akejkoľvek podobe nosičov informácií,  tiež hrať hry propagujúce násilie.

i)         Akékoľvek správanie žiaka alebo žiakov, ktoré napĺňa znaky šikanovania.

j)         V škole a na akciách organizovaných školou sa prísne zakazuje akékoľvek slovné zastrašovanie, psychické a fyzické násilie.

k)       Prechovávanie a používanie zbraní.

l)         Vulgárne sa vyjadrovať v škole.

m)     Používať mobilné telefóny, walkmany, MP3-prehrávače a discmany na vyučovacích hodinách. Mobilný telefón musí byť počas vyučovania vypnutý a uložený mimo lavice, zároveň sa zakazuje dobíjať mobilný telefón v škole.

 

Porušenie týchto zákazov sa bude riešiť ako závažné previnenie, ktoré  môže mať za následok aj podmienečné vylúčenie zo štúdia alebo vylúčenie zo štúdia.

 

Vedenie školy v spolupráci s políciou si vyhradzuje právo kontroly týchto zákazov.

 

Ak žiak svojím správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, riaditeľ školy môže použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy bezodkladne privolá zákonného zástupcu, zdravotnú pomoc, Policajný zbor.

Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľ školy písomný záznam.

 

6.    Súčasti výchovy a vzdelávania

 

1.      Súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov v stredných školách je exkurzia, kurz na ochranu života a zdravia a kurz pohybových aktivít v prírode, ktoré sú uvedené v učebnom pláne školského vzdelávacieho programu; súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov v stredných školách môže byť aj školský výlet.

2.       Riaditeľ strednej školy alebo ním poverený pedagogický zamestnanec pred uskutočnením exkurzie, kurzu na ochranu života a zdravia, kurzu    pohybových aktivít v prírode alebo školského výletu poučí účastníkov o bezpečnosti a ochrane zdravia. O poučení sa vyhotoví písomný záznam. Záznam o poučení  podpíšu všetci poučení účastníci a osoba, ktorá poučenie vykonala.

 

3.        Pre žiakov, ktorí sa exkurzie, kurzu na ochranu života a zdravia, kurzu pohybových aktivít v prírode alebo školského výletu nezúčastnia, zabezpečí riaditeľ strednej školy náhradné vyučovanie.

 

4.        V prípade kurzu na ochranu života a zdravia a kurzu pohybových aktivít  nariadi riaditeľ školy v prípade neospravedlnenej neúčasti žiaka náhradný termín alebo formu.

 

5.         Kurz na ochranu života a zdravia organizuje škola v treťom ročníku štúdia. Tento kurz trvá tri dni po šesť hodín.

 

6.         Kurz pohybových aktivít v prírode sa organizuje vo forme lyžiarskeho kurzu, snoubordingového kurzu, plaveckého kurzu, turistického kurzu alebo kurzu iných športov v prírode. Organizáciu kurzu pohybových aktivít v prírode zabezpečuje riaditeľ alebo ním poverený pedagogický zamestnanec. Kurz pohybových aktivít  v prírode sa koná v rozsahu piatich vyučovacích dní, najmenej však v rozsahu 15 vyučovacích hodín.

 

7.         Školský výlet sa môže organizovať s informovaným súhlasom zákonného zástupcu žiaka alebo zástupcu zariadenia alebo s informovaným súhlasom žiaka, ak ide o plnoletého žiaka.

 

8.         Školské výlety sa môžu organizovať raz v školskom roku a trvajú najviac dva vyučovacie dni.

 

7.    Ustanovenia pre praktické vyučovanie

 

1.      Organizácia učebného dňa:

 

a)     V praktickom vyučovaní je učebnou jednotkou učebný deň.

b)     Vyučovacia hodina trvá 60 minút.

c)      Časové rozdelenie určuje riaditeľ školy, žiakov s ním oboznámi majsterka OV.

 

2.      Povinnosti žiakov v praktickom vyučovaní:

 

a)     Žiak je povinný absolvovať predpísaný počet vyučovacích hodín praktického vyučovania.

b)     Žiaci prichádzajú na pracoviská praktického vyučovania včas, upravení podľa hygienických predpisov a predpisov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci platných pre daný študijný, príp. učebný odbor.

c)      Žiak je povinný pred začiatkom vyučovacieho dňa oznámiť majsterke OV dôvod, pre ktorý nie je riadne pripravený na vyučovanie.

d)     Počas učebného dňa sa žiak v plnej miere riadi pokynmi MOV alebo iného zodpovedného pracovníka.

e)     Žiakom nie je dovolené premiestňovať bez dovolenia MOV, prípadne zodpovedného pracovníka zariadenie na pracovisku, manipulovať so zariadením, vynášať z pracoviska materiál alebo zariadenia.

f)        Počas OV je žiak povinný odložiť si osobné veci na vopred určené miesto, prípadne u MOV.

g)     Počas OV je zakázané používať mobilný telefón.

h)      Bez vedomia MOV alebo zodpovedného pracovníka žiak nesmie opustiť svoje pracovisko.

 

8.     Podmienky nakladania s majetkom, ktorý škola spravuje

 

1.       Žiak je povinný udržiavať čistotu a poriadok v areáli školy, šetriť školské zariadenie a ostatný majetok školy, chrániť ho pred poškodením a hospodárne zaobchádzať so zapožičanými učebnicami a pomôckami.

2.       Žiakom sa najmä zakazuje písaním alebo iným spôsobom poškodzovať steny, lavice, stoly a iné zariadenie školy, v prípade poškodenia majetku školy sú žiaci povinní uviesť ho do pôvodného stavu, ak nie je možné uvedenie do pôvodného stavu, sú povinní škodu nahradiť peňažne.

3.        Žiak je povinný dodržiavať predpisy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a záujmovej činnosti, dodržiavať protipožiarne predpisy.

4.        Udržiavať pracovisko v poriadku, zverený inventár ukladať len na určené miesto a nosiť predpísaný pracovný odev a predpísanú obuv.

 

 

9.    Platnosť, zmeny a doplnky

 

1.    Tento školský poriadok platí po prerokovaní pedagogickou radou na aktuálny školský rok.

2.    Školský poriadok školy nepovažujeme za uzavretý. Na základe oprávnených pripomienok prostredníctvom žiackej rady, pedagogickej  rady, rodičovskej rady je možné operatívne ho upravovať.

3.     Zmeny v školskom poriadku prerokuje pedagogická rada vo forme číslovaných dodatkov.

 

 

 

 

 

V Giraltovciach 30.08.2013                                                          

 

                                      PaedDr. Martin Koššala

                                                                                                                                                                            riaditeľ školy

 

 

 

 

 

Schválené na zasadnutí pedagogickej rady dňa 30.08.2013

 

Schválené  v Žiackej rade dňa: 09.09.2013         podpis predsedu

 

Schválené Radou školy dňa 30.09.2013        podpis predsedu

               

 

© 2011  •  SSOŠ Giraltovce  •  WEBDESIGN: Kecer, Eliaš