Adresa: Dukelská 33, 087 01 Giraltovce, Tel/Fax: 054 7322510, Mail: zssgiralt@szm.sk

Realizované projekty

 

školský rok 2013/2014
Nadácie Orange - Školy pre budúcnosť

Projekt Od knihy k bezpečnému internetu vznikol ako reakcia na grantový program Nadácie Orange Školy pre budúcnosť. Jeho zámerom v školskom roku 2013/2014 bolo vzdelávanie detí a mládeže v oblasti využívania nových komunikačných technológií a ochrany pred ich zneužitím.

     Pri formulovaní cieľov projektu sme vychádzali z niekoľkých téz:

  1. V ostatných rokoch klesá záujem našich študentov o knihy.
  2. Študenti využívajú mobily, PC, internet, tablety. Napriek výraznej zručnosti v práci s komunikačnými technológiami slúžia IKT aj knihy najmä ako zdroj rýchlej informácie a zábavy.
  3. Študentom chýba kompetencia využívať tlačené i virtuálne pramene a efektívnym spôsobom ich využívať.
  4. Málo informácií majú žiaci, rodičia a pedagógovia o rizikách súvisiacich s využívaním IKT.
  5. V škole sa vyskytli prípady kyberšikanovania i vyhrážania mobilom.

 

Po analýze východiskovej situácie sme stanovili ciele projektu:

  1. Informovať študentov, pedagógov,  rodičov o rizikách komunikačných technológií.
  2. Rozvíjať tvorivosť a prístup k informáciám.
  3. Rozvíjať nové trendy vo vyučovaní.
  4. Rozvíjať komunikačné zručnosti študentov.
  5. Projektovou formou vyučovania rozvíjať kľúčové kompetencie.

Cieľovou skupinou projektu sa stalo 46 študentov prvého až tretieho ročníka odboru škola podnikania a obchodná akadémia. Pri personálnom zabezpečovaní projektu sme brali do úvahy charakter vyučovacích predmetov, záujmy vyučujúcich, snažili sme sa zahrnúť aj oblasť mimo vyučovania. Čiastkové úlohy projektu riešili študenti na hodinách slovenského jazyka a literatúry, informatiky, administratívy a korešpondencie, občianskej náuky, dejepisu.

Projekt sme realizovali ako päťmesačné projektové vyučovanie. Počas neho navštívili študenti Mestskú knižnicu v Giraltovciach, Lyceálnu knižnicu v Kežmarku, Slovenské technické múzeum v Košiciach, besedovali s psychologičkou, pripravili leták o kyberšikane, tvorili slohové práce,  spracovali mapu regionálnych knižníc, pripravili časopis a webovú stránku, pripravili Deň kyberšikany a konferenciu, inštalovali výstavku fotografií z projektu.

Projekt sme začali v januári 2014 aktivitami podľa plánovaného harmonogramu. Dôležitý bol aj finančný prínos projektu, z ktorého sme financovali exkurzie a nakúpili knihy do školskej knižnice. Pri výrobe finálnych produktov bola dôležitá spolupráca učiteľov, žiakov, výchovnej poradkyne a súčinnosť mnohých predmetov.

 

Ing. V. Sotáková, Mgr. A. Kalafová

Od knihy k bezpečnému internetu

Odkazy na užitočné stránky:
Jazyky: www.
Literatúra: www.zlatyfond.sme.sk
Slovníky: www.slex.sk, www.korpus.juls.savba.sk, www.slovnik.cz
               www.slovniky.korpus.sk, www.slovnik.org
Prevencia šikanovania: www.ovce.sk (sk.sheeplive.eu), www.bezpre.sk
                                     www. prevenciasikanovania.sk, www.zodpovedne.sk, www.stopkybersikane.sk,
Maturita: www.nucem.sk
Nadácia Orange: www.nadaciaorange.sk
Odborné predmety: www.oskole.sk, www.zbierka.sk, www.socpoist.sk, www.drsr.sk, www.kros.sk, www.profesia.sk,   www.etrend.sk, www.ecb.europa.eu, www.financie.sk, www.nbs.sk, www.financnasprava.sk
 
školský rok 2012/2013
Projekt Aces

Projektová činnosť v SSOŠ sa ďalej úspešne rozvíja...

 

     Mladí ľudia žijú v súčasnosti v kompletne inom svete, než v akom sme vyrastali my, skôr narodení. Na jednej strane možno hovoriť o svete neobmedzených možností, na druhej strane však na mladých číha omnoho viac nástrah. Výraznú úlohu pri formovaní svetonázoru mladých ľudí zohrávajú najmä médiá. Ide o pozitívny alebo o negatívny vplyv? Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať, jedno je však isté.

     Média sa stali neodškriepiteľnou súčasťou našich životov a stáva sa čoraz zložitejším odlíšiť dobré od zlého. Uvedomujúc

si tento fenomén, sa SSOŠ v Giraltovciach zapojila do ďalšieho medzinárodného projektu s názvom Searching for the truth, teda v preklade Hľadanie pravdy.

Cieľom projektu je posilniť kritické myslenie študentov, predovšetkým v sociálnej, politickej a ekonomickej oblasti. Jednou z efektívnych foriem ako zaujať kritické stanovisko voči tejto problematike je tvorba vlastných mediálnych produktov ako je film, webová stránka alebo časopis. Nie nadarmo sa totiž  hovorí, že lepšie je raz zažiť ako stokrát počuť.  Len cez vlastné skúsenosti sme totiž schopní lepšie porozumieť a následne aj posúdiť, čo sa okolo nás deje a vybrať si zo spleti informácií to najlepšie.

Medzinárodná spolupráca v rámci spomínaného projektu sa začala v septembri, týždňovým pobytom v  Slovinsku.

Tento malebný štát navštívila jedna žiačka našej školy, Simona Cerulová z 2.A v sprievode PaedDr. Branislava Barana,

riaditeľa SZŠ. Simona o stretnutí hovorila takto: ,,Otvorenie projektu sa odohrávalo v krásnej krajine Slovinsko, v kultúrnom meste Celje. Začínalo sa v pondelok a trvalo do piatku. Stretli sa tu všetky zapojené krajiny, teda Macedónsko,

Čierna Hora, Srbsko, Česká republika, Taliansko, Rakúsko, Moldavsko a mnohé ďalšie.  Naša krajina spolupracuje s Macedónskom a Čiernou Horou. Cieľom meetingu bolo dohodnúť sa na ďalších krokoch, úlohách a medzinárodných stretnutiach a získať rady od skúsenejších partnerov. Rovnako  sa zdokonaliť  v angličtine a upevňovať priateľské medzinárodné vzťahy. Týždeň v Slovinsku bol náročný a pracovný. Počas spoznávania nových kolegov nám organizátori

projektu vymysleli  nabitý program plný hier, súťaží a ďalších skupinových aktivít. Neskôr sme formou workshopov

získali vedomosti o zaujímavých veciach, napríklad o tom,  ako by sa dal zlepšiť postoj žiakov k učiteľom a naopak alebo

ako pracovať s fotoaparátom alebo kamerou. Už teraz sa všetci tešíme a samozrejme, sme zvedaví na ďalšie kroky organizátorov tohto projektu. Druhý meeting by sa mal uskutočniť v Macedónsku a v Čiernej Hore.

Pevne verím, že sa nám bude naozaj dariť. Študenti, ktorí budú do projektu zapojení sú ochotní dať do toho veľa. Sme vďační za túto

príležitosť. Plní očakávaní budeme čakať na ďalšie pokyny našich úspešných učiteľov.“

 

Ďalším krokom v našej práci bolo medzinárodné stretnutie v Čiernej Hore a Macedónsku, kde si žiaci vzájomne vymenia poznatky z oblasti médií a práce s nimi. Na spoločných workshopoch sa pokúsili spracovať spoločné video na tému Úloha médií v našom živote, zúčastnili sa natáčania relácie v rádiu na tému Médiá a mladí ľudia.

     Finálnym produktom projektu bulo spoločné vypracovanie webovej stránky truthfinder.eu.org, kde sa pokúsili zdôrazniť silu pozitívnych správ v médiách a rovnako tvorba študentského filmu Three sisters či zorganizovanie školskej kampane na tému Médiá na Slovensku.

 

 

 

                                                                                                         Mgr. Andrea Kytíková a Simona Cerulová,

 

školský rok 2011/2012

 

Big bad wolf

 

V septembri 2011 Súkromná stredná odborná škola v Giraltovciach ukončila  projekt s názvom Big bad wolf ”. Tento projekt trvá dva roky od 1.9.2011 do roku 2013. 

Chceli sme ukázať naším študentom a učiteľom, akí podobní sme napriek tomu, že  žijeme v rôznych častiach Európy.Preskúmali sme naše národné kultúry a pomohli učiteľom a študentom oboznámiť sa a stanoviť hranice ich prírodného prostredia. Uskutočnili sme výlety do prirodzeného prostredia zvierat pri hľadaní výskytu šeliem.

Študenti sa priamo podieľali na realizácii projektu, plánovaní ďalších aktivít, ako aj na hodnotení. Dôležitou úlohou študentov každej školy bolo formulácia kritérií o ich účasti na výletoch do zahraničia. Viac informácií o projekte

 

Fotoalbumy z projektu:
Projekt Big bad wolf - Španielsko
Projekt Big bad wolf - práca na projekte
BBW Vernár
Projekt Big bad wolf - Poľsko
Projekt Big bad wolf - Portugalsko
Projekt Big bad wolf - Návšteva našej školy
školský rok 2010/2011
 

Nadácia Orange-Školy pre budúcnosť 2010

Názov projektu: Po stopách histórie

Predmety realizovaného projektu: Aplikovaná informatika, Informatika, Dejepis, Slovenský jazyk,

                                                      Administratíva a korešpondencia

 

O projekte: Cieľom projektu je priblížiť žiakom veľmi významnú časť Slovenskej histórie, ktorá sa odohrala v blízkom okolí, netradičnou formou vyučovania. Ide o spracovanie obdobia druhej svetovej vojny, počas ktorej došlo aj v okolí Giraltoviec a Svidníka k zaujímavým a dôležitým situáciám. Projekt v sebe zahŕňa prepojenie viacerých predmetov, na ktorých by žiaci spracovávali jednotlivé časti projektu. V rámci V rámci dejepisu by formou exkurzie navštívili významné miesta 2. svetovej vojny v našom okolí (Dukla, Svidník, Tokajík, Petič, Údolie smrti...).

Zdokumentovaný materiál (fotky, zvukové nahrávky, poznámky, video) by následne spracovali na hodinách slovenského jazyka, administratívy a korešpondencie a informatiky do multimediálnej podoby, ktorá by sa zverejnila aj na Internete vo forme webovej stránky.

U žiakov by sme týmto získali nielen rozvoj zručností pri využívaní prostriedkov IKT, ale zároveň aj podporili ich čitateľskú gramotnosť a upevnenie dôležitých historických poznatkov.

 

Popis projektu:

I. Predkladatelia projektu: Ing.Jaroslav Kecer, učiteľ informatiky

                                      Ing. Viera Sotáková, učiteľka odborných predmetov

                                      Mgr. Anna Kalafová, učiteľka slovenského jazyka a dejepisu

                                     

II. V rámci projektu chceme:

   

    Zrealizovať

  • Exkurzie - Svidník, Dukla, Tokajík, Dargov

  • Beseda s účastníkmi (svedkami) 2. svetovej vojny

  • Prezentácia výstupov na verejnosti - prostredníctvom webovej stránky    

    Vypracovať  

  • Mapu významných miest a pamätníkov 2. svetovej vojny     

  • Brožúra Po stopách histórie

  • autentické zvukové a písomné záznamy svedkov 2. svetovej vojny

  • fotografický materiál pamätníkov 2. svetovej vojny

  • spracované texty vo forme rôznych literárnych žánrov

  • webstránka                 

III. Východisková situácia projektu

 

Rozvoj čitateľskej gramotnosti žiakov. V súčastnosti má trend záujmu o čítanie a štúdium literatúry veľmi klesajúcu tendenciu.

Spravovať a zaznamenávať výpovede ešte žijúcich svedkov druhej svetovej vojny, umelecky ich pretvárať a dopĺňať.

Zvýšenie zručností pri využívaní IKT.

 

IV. Časový plán projektu

 

Projekt bude realizovaný v čase december 2010 až máj 2011

December 2010 - hľadanie významných miest a pamätníkov druhej svetovej vojny

Január 2011 - spracovanie výpovedí do písomnej podoby

Marec 2011 - tvorba brožúry

Apríl 2011 - tvorba webovej stránky

Máj 2011 prezentácie výstupov projektu pre ostatných žiakov školy, verejnosť

 

Fotoalbumy z projektu:
Dargov
Puškinov pamätník
Po stopách histórie - Hunkovce, Tokajík
Návšteva Duklianskeho priesmyku
   
 
školský rok 2009/2010

I.

Vo výchovno-vzdelávacom procese predmetu Ekológia (PaedDr. Rozputinská) je realizovaný školský program  Ekologická stopa.

Cieľom tohto projektu je:

 

  • Vytvorenie materiálovej a informačnej základne zameranej na výchovu a vzdelávanie o ochrane prírody a krajiny(vrátane NATURA 2000).
  • Zvyšovanie kvalifikácie odbornej verejnosti v oblasti  výchovy a vzdelávania  k ochrane prírody a krajiny.
  • Rozšírenie ponuky edukačných programov pre školy zameraných na zvyšovanie environmentálneho povedomia a informovanosti o ochrane prírody a krajiny.
  • Posilnenie spolupráce, výmeny informácií a komunikácie medzi zainteresovanými subjektmi v oblasti ochrany prírody a krajiny.
  • Mediálna kampaň na sprostredkovanie informácií širokej  verejnosti v oblasti ochrany prírody a krajiny.

 

II.

Zapojili sme sa do národného projektu „Modernizácia vzdelávacieho procesu na stredných školách“ 

 

III.

Zapojili sme sa do Súťaže o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“  vyhlásenej pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc – 26. október 2009.

Žiaci 2. ročníka pripravili pod vedením Mgr. Kalafovej divadelné predstavenie pod názvom „Ako Sofokles a Oidipus navštívili tento svet“.

Pri príprave divadelného predstavenia sa spolupodieľal Ing. J. Kecer, ktorý bol zodpovedný za technickú stránku.

 

IV.

V zmysle Národného programu duševného zdravia pri príležitosti týždňa BOZP sme pripravili v spolupráci so SČK prednášku pod názvom „Chráň si svoje zdravie“ Ing. Pankuchová, Ing. Sotáková

 

V.

Zapojili sme sa do celoslovenskej kampane Červené stužky. Jednotlivé aktivity budú realizované pod vedením  PaedDr. Rosputinskej.

 

 

Plánujeme sa zapojiť do projektov vyhlasovaných Ministerstvom školstva SR Otvorená škola – oblasť športu, Jazykové laboratória, rozvojového projektu Otvorená škola, Zdravie v školách

 

školský rok 2008/2009
Projekt:„Moderná školská knižnica“

V rámci výzvy MŠ SR „Elektronizácia a revitalizácia školských knižníc 2008“

 

Projektom sme chceli:

-         rozvíjať čitateľskú gramotnosť žiakov,

-         skvalitniť knižnično-informačné služby rozšírením ponuky o nové tituly kníh.

-         zvýšiť dostupnosť odbornej literatúry pre žiakov – prekonávanie vzdialenosti do vedeckej knižnice, ktorá je v krajskom meste,

-         skvalitniť vyučovací proces využívaním nových metód – využitie, audio nahrávok, CD-ROM, DVD-ROM a prostriedkov IKT,

-         priblížiť žiakom umelecké slovo a pôsobiť tak na emotívnu stránku vývoja osobnosti.

Na dosiahnutie  stanovených cieľov sme na škole realizovali aktivity:

I. zamerané na prácu s cieľovou skupinou

-       Týždeň hlasného čítania, ktorého sa zúčastnilo 128 žiakov našej školy, z toho 78 dievčat a 40 chlapcov, vo veku 15 – 22 rokov. Aktivita sa konala počas troch dní v popoludňajších hodinách.

-       Popoludnie počúvanej prózy, realizovaný v podobe pozerania pôvodnej slovenskej televíznej tvorby. Tejto aktivity sa zúčastnilo spolu 76 žiakov, z toho 45 dievčat a 31 chlapcov, vo veku 15 – 22 rokov.

-       Popoludnie počúvanej poézie. Zúčastnilo sa ho spolu 36 žiakov, z toho 25 dievčat a 11 chlapcov vo veku 15 – 29 rokov.

-       „Pravé orechové“. Do tejto súťaže sa prihlásilo 5 dievčat.

-       „Vianočné variácie“ súťaž vlastnej tvorby, ktorej sa zúčastnilo 6 súťažiacich, 3 dievčatá a 3 chlapci.

 

II. zamerané na materiálno technické vybavenie knižnice

Spolu sme zakúpili do knižnice 3 notebooky, jeden vybavený ASC agendou pre vedúcu školskej knižnice, dva pre členov knižnice, notebooky sú pripojené na internet.

Knižný fond sme doplnili o nové tituly beletrie – 45 ks (spolu 47 kníh, z toho 9 audio kníh), odbornú literatúru novšieho vydania – 17 ks ( z toho 5 audio kníh), t.j.  audio knihy v počte spolu14 ks. Spolu 62 titulov.

 

Na príprave a realizácii jednotlivých aktivít sa podieľali Ing. Sotáková, Ing. Kecer, Mgr. Kalafová.

     
Projekt: „Myslím ekonomicky“

alternatívny vzdelávací projekt, ktorého usporiadateľom je týždenník TREND.  Do projektu boli zapojení žiaci 3.A triedy pod vedením Ing. D. Hajdukovej.

     

Naši pedagogickí zamestnanci sa zapojili aj do národných projektov:
Národný projekt „Ďalšie vzdelávanie učiteľov ZŠ a SŠ v predmete informatika“- vzdelávanie v rámci tohto projektu absolvuje Ing. J. Kecer.

Národný projekt „Vzdelávanie učiteľov ZŠ v oblasti cudzích jazykov v súvislosti  s Koncepciou vyučovania cudzích jazykov na základných a stredných školách.“ – vzdelávanie v rámci tohto projektu absolvuje Mgr. J. Kopčák.

     
školský rok 2007/2008
Projekt: „Športom k zdravému životnému štýlu“
 

Jedným z cieľov projektu bolo poskytnúť možnosti čo najväčšiemu počtu detí, mládeže a širokej verejnosti na efektívne využívanie voľného času prostredníctvom vybranej pohybovej aktivity.

Na jeho dosiahnutie  sme na škole realizovali aktivity:

  1. tradičné školské podujatia

-       1. ročník školského turnaja v stolnom tenise, ktorého sa zúčastnilo 26 žiakov našej školy, z toho 1 dievča a 25 chlapcov, vo veku 15 – 19 rokov. Turnaj sa konal systémom pavúka počas dvoch dní. Prvý deň, 26.10.2007, súťažilo 26 súťažiacich vo vzájomných zápasoch. Víťazi postúpili do ďalšieho kola , ktoré sa konalo 16.11.2007.

-       10. ročník školského turnaja v minifutbale. Tejto súťaže sa zúčastnilo 6 súťažných tímov, spolu 46 žiakov vo veku 15 – 20 rokov. V mesiacoch september – november 2007 odohrali 15 zápasov systémom „každý s každým“.

-       17. ročník školského turnaja vo volejbale o Pohár riaditeľa školy. Zúčastnilo sa ho 6 súťažných tímov, spolu 45 žiakov, z toho 18 dievčat a 27 chlapcov vo veku 15 – 20 rokov, ktorí spolu odohrali 15 zápasov. Turnaj bol realizovaný vo viacerých termínoch  systémom „každý s každým“ v mesiacoch september – november 2007.

  1. tradičné regionálne podujatia

-       2. ročník turnaja v halovom futbale chlapcov pre ZŠ v okolí Giraltoviec. Do tejto súťaže sa prihlásilo 5 súťažných tímov zo ZŠ Okrúhle, Kračúnovce, Giraltovce, Hanušovce nad Topľou, Kurima, spolu 50 žiakov, vo veku 12 – 15 rokov. Turnaj sa konal 23. novembra 2007.

-       Futbalový turnaj mužov z okolia Giraltoviec, ktorého sa zúčastnili 4 súťažné kolektívy: PALIGOL - Goliaš, SLOVAN - Mitaľ, LUDUS - Lukáč a ZSŠ SDJ Giraltovce. Spolu 25 hráčov vo veku 16 – 52 rokov.

-       Aerobik. Je to športová aktivita, ktorú si obľúbili hlavne ženy z Giraltoviec a blízkeho okolia. Ženy sa pravidelne stretávali v   počte od 10 do 21 žien v mesiacoch september – november 2007 v čase od 18:00 – 19:00 hod. v telocvični školy.

II.

Cieľom projektu bolo aj skvalitnenie reálnej činnosti v športe v škole a vytvorenie podmienok na realizáciu školských a mimoškolských športových aktivít.

Tento cieľ sme naplnili doplnením športového naradia, náčinia a materiálu: futbalové dresy, futbalové trenírky, brankársky dres, brankárske nohavice, futbalové štulpne, ukazovateľ skóre, basketbalové lopty, futbalová lopta halová, volejbalové lopty, rozlišovacie tielka, futbalová sieť a stôl na stolný tenis.

Na príprave a realizácii športových aktivít sa podieľali 3 pedagogickí pracovníci a jedna cvičiteľka aerobiku s ktorými boli uzavreté príkazné zmluvy.

III.

V rámci výchovno-vzdelávacích aktivít, pre rozvoj olympijskej výchovy boli realizované na škole vzdelávacie programy:

-       Súťaž v kreslení s olympijskou tematikou, ktorá sa konala 27. júna 2007 na asfaltovom ihrisku v areály školy. Súťaže sa zúčastnilo 13 súťažiacich, 12 dievčat a 1 chlapec vo veku 11 – 16 rokov.

-       Vedomostný kvíz o olympizme, ktorý sa konal 25. septembra 2007 v telocvični školy. Zúčastnilo sa ho 30 žiakov, 4 dievčatá a 26 chlapcov vo veku 15 – 19 rokov.

 

Pri realizácií projektu sa spolupodieľali Ing. Sotáková, Ing. Kecer, Mgr. Velebírová, PhDr. Vavrek

 

© 2011  •  SSOŠ Giraltovce  •  WEBDESIGN: Kecer, Eliaš