Prebiehajúce projekty

školský rok 2013/2014

Sprostredkovateľský orgán pod riadiacim orgánom pre

operačný program Vzdelávanie

Agentúra Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ

Podajme znevýhodneným deťom pomocnú ruku

Súkromná stredná odborná škola

CELKOVÉ OPRÁVNENÉ VÝDAVKY PROJEKTU

Aktivita sa zrealizuje prostredníctvom:

1. Inovácie ŠkVP;
  2. Tvorby materiálov (interaktívnych cvičení, videosekvencií, pracovných listov), ktoré budú prispôsobené potrebám žiakov pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia;
  3. Inovácie odborných učební – nákup takých didaktických prostriedkov, zariadenia, vybavenia, aby žiaci nadobudli praktické zručnosti v odboroch, ktoré absolvujú.

Inovácia Školského vzdelávacieho programu bude prebiehať v súlade so Štátnym vzdelávacím programom a zabezpečí, že v rámci vyučovania sa budú využívať nové metódy, formy vzdelávania, zaktualizujú sa tematické plány a učebné osnovy.

Inovácia vzdelávania na elokovanom pracovisku bude špeciálne prispôsobená potrebám žiakov, ktorí pochádzajú zo sociálne, jazykovo a kultúrne špecifického alebo inak znevýhodneného prostredia. Umožní žiakom získať také osobnostné, vedomostné a odborné spôsobilosti, ktoré sú nevyhnutné na to, aby sa stali adaptabilnou a integrovanou súčasťou spoločnosti.

Metódy, ktoré plánujeme implementovať do vyučovacieho procesu:

-          Interaktívne vyučovanie,

-          Projektové vyučovanie,

-          Praktické cvičenia,

-          Problémové (heuristické) vyučovanie,

-          Diskusné metódy,

-          a ďalšie metódy, ktoré sa naučia na školení - využívanie nových metód a foriem vzdelávania žiakov pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Inovácia materiálov (interaktívne cvičenia, videosekvencie, pracovné listy, didaktické pomôcky) prebehne za asistencie konzultantov pre jednotlivé odbory. Konzultanti zabezpečia, aby tvorba učebných materiálov a praktické vyučovanie spĺňalo potreby trhu práce a aby pedagogickí zamestnanci poskytli žiakom tie najaktuálnejšie informácie z daného odboru.

Tvorba učebných materiálov bude prispôsobená novým metódam a formám, ktoré budú zapracované aj do Školského vzdelávacieho programu.

Inovácia materiálov bude zrealizovaná v predmetoch:

1.       Odbor Praktická žena:

-          Šitie a ručné práce,

-          Zásady výživy a varenia,

-          Pestovateľstvo a chovateľstvo,

-          Starostlivosť o zdravie,

-          Odborný výcvik.

2.       Odbor Stavebná výroba:

-          Betónové konštrukcie,

-          Stavebná výroba,

-          Odborný výcvik.

3.       Odbor výroba konfekcie:

-          Výroba konfekcie,

-          Odborný výcvik.

Dodávateľská firma bude mať na starosti natočenie a spracovanie videosekvencií podľa požiadaviek pedagogických zamestnancov. Videosekvencie umožnia natočiť názornú ukážku technologických a pracovných postupov z jednotlivých odborov.

Interaktívne cvičenia vytvoria odborníci, ktorí s danou činnosťou budú mať dlhodobé skúsenosti. Interaktívne cvičenia zabezpečia pestrosť vyučovania, väčšie zaujatie žiakov preberaným učivom. Budú vytvorené na mieru pedagogickým zamestnancom z elokovaného pracoviska a žiakom pochádzajúcim zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Vytvorené materiály, nové metódy a formy vzdelávania budú následne implementované vo vyučovaní. Implementácia nebude financovaná z prostriedkov projektu, ale bude zabezpečená školou.

Odborný posudzovateľ bude mať za úlohu posúdenie vytvorených materiálov a napísanie odborného posudku z didaktického hľadiska.

Inovácia odborných učební

-          Inovácia učebne pre inštruktáž (odbor Praktická žena),

-          Inovácia učebne pre praktické vyučovanie odboru Stavebná výroba,

-          Inovácia učebne pre praktické vyučovanie odboru Výroba konfekcie.

Do inovovaných odborných učební budú nakúpené také didaktické prostriedky, zariadenie, vybavenie, ktoré napomôže k rozvoju praktických zručností žiakov pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Vyučovanie bude zabezpečené aj pomocou interaktívnych tabúľ, dataprojektorov a hlasovacích zariadení, čím podporíme väčšie využitie IKT na vyučovacích hodinách. Hlasovacie zariadenia umožnia okamžitú spätnú väzbu na akúkoľvek otázku položenú pedagogickým zamestnancom. Dané hlasovacie zariadenia budú fungovať aj bez interaktívnej tabule.